top of page
IDEUM

Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā iekļauts 2019. gadā atklātais Svātiunes pilskalns (Zvonu kalni)


Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta pētnieku komanda priecājas, ka kopš 2024. gada 6. jūnija Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes arheoloģiskais piemineklis iekļauts 2019. gadā atklātais Svātiunes pilskalns (Zvonu kalni)!



Par reljefa formām, kas atgādina pilskalnam raksturīgus mākslīgus pārveidojumus, Baltinavas apkārtnes ainavā Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta vadošajam pētniekam, arheologam Jurim Urtānam pirms pieciem gadiem ziņoja Raimonds Rozenvalds, kurš tolaik ilgas stundas pavadīja pie ekrāna, caurskatot LIDAR kartēs redzamos reljefa aerolāzerskanējumus. 2019. gada pavasarī un vasarā vietu dabā Balvu novada pašvaldība apsekoja Juris Urtāns, verificējot iepriekš nezināmu, izmēros grandiozu pilskalnu mežu masīvā netālu no Svātiunes ezera.


Vēlāk jaunatklātais pilskalns vairākas reizes tika apsekots Latvijas Zinātnes padomes atbalstītā un Latvijas Kultūras akadēmija īstenotā pētniecības projekta "Pilskalnu jaunatklājumi Latvijā 2018.-2021.gadā: kultūrvēsturiskā nozīmība" ietvaros, sagatavojot arheoloģiskā objekta aprakstu un nepieciešamo dokumentāciju iekļaušanai Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Nu tas ir noticis!


Skaistais, kaut aizaugušais, apmēros ievērojamais pilskalns joprojām ir pētnieku redzeslokā. Kopš 2022. gada Svātiunes pilskalns ir viens no pētījuma objektiem VPP projektā "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide" / IDEUM - pagājušā gadā pilskalnā tika īstenoti arheoloģiskie pētījumi arheologu Jura Urtāna un Jāņa Meinerta vadībā, noskaidrojot pilskalna kultūrslāņa biezumu, apdzīvotības laiku u.c. Pētījuma ietvaros dokumentētas arī vietējo iedzīvotāju mutvārdu liecības par Baltinavas apkārtnes ainavas objektiem, tai skaitā pilskalniem - vietējie iedzīvotāji pilskalna atrašanās vietu atpazīst kā Zvonu kalnus un joprojām zina stāstīt no paaudzes paaudzē mantotās teikas par it kā kalnā nogrimušu baznīcu, kuras zvani vislabāk dzirdami Lieldienu rītā vai pusnaktī, dažkārt arī svētdienās ap pusdienas laiku.


Par Svātiunes pilskalnu un tā atrašanos vairāk informācijas var iegūt Latvijas Kultūras akadēmijas mājas lapā


Savukārt ar Svātiunes pilskalnu saistītās teikas ar pavadošu pilskalna aprakstu un attēliem drīzumā būs iepazīstamas Jura Urtāna topošajā grāmatā "Latgales pilskalnu teikas", kas šobrīd ir sagatavošanā un tiks klajā laista pašā rudens sākumā.


Attēls: Jāņa Meinerta sagatavots pilskalna 3D modelis


Comments


bottom of page