VASARAS SKOLA “KŪRORTPILSĒTAS AINAVAS: VĒSTURE, KULTŪRA UN VIDE"
otrd., 22. aug.
|Liepāja
No 22. - 25. augustam Liepājā notiks IDEUM partneru organizētā vasaras skola “Kūrortpilsētas ainavas: vēsture, kultūra un vide”
Laiks un vieta
2023. g. 22. aug. 17:00 – 2023. g. 25. aug. 13:00
Liepāja, Latvia
Par pasākumu
Vasaras skola “Kūrortpilsētas ainavas: vēsture, kultūra un vide” norisināsies no 2023. gada 22. līdz 25. augustam Liepājā. Tajā piedalīsies dažādu Latvijas augstskolu bakalaura, maģistrantūras un doktorantūras studenti ar ievirzi identitātes, vēstures, kultūras un vides attiecību pētniecībā. Liepāja 2015. gadā ieguva kūrortpilsētas statusu. Ko tas nozīmē pašai pilsētai un tās iedzīvotājiem? Kāda ir pilsētvides ekosistēma; kā cilvēki uztver un apcer savas dzīves telpas pārveidi par kūrortpilsētu? Vai iespējams runāt par kūrortpilsētas kultūru un kopienu? Kāda ir vēsturiskā un mūsdienu kūrortpilsētas arhitektoniskā ainava?
Kopā ar LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta, Latvijas Kultūras akadēmijas, Liepājas Universitātes, Latvijas Mākslas akadēmijas, kā arī pieaicinātiem lektoriem vides zinātņu un arhitektūras jomās dalībniekiem būs iespēja izvēlēties un padziļināti pievērsties šiem jautājumiem, līdzdarbojoties vienā no trīs vasaras skolas tematiskajiem blokiem: kūrortpilsētas ekosistēmas, kopienas un kultūra.
Arhitektes un pētnieces Dinas Suhanovas un mākslinieces Madaras Kvēpas vadībā eksperimentālā pilsētvides laboratorijā vasaras skolas dalībnieki varēs veikt kūrorta artefaktu analīzi un īstenot pilsētvides intervences, izmantojot radošās pētniecības metodes. Mutvārdu vēstures pētnieces Ieva Gardas-Rozenbergas, cilvēkģeogrāfes Kristīnes Āboliņas un sociologa Jāņa Daugavieša klātbūtnē apgūs (vides) mutvārdu vēsturi un biogrāfisko pieeju identitāšu ainavu izpētē; izzinās, kas ir kopiena un kā pētīt vietsaisti, kā arī raudzīs identificēt stresainas un/vai nomierinošas vides esamību/objektus un vietas pilsētā, kopīgi veidojot Liepājas pilsētvides sajūtu karti. Savukārt literatūras pētnieces Zandas Gūtmanes un antropoloģes Lienes Milleres vadīti, apgūs stāstu un atmiņu vietu izmantojuma iespējas Liepājas kā kūrorta un kultūras pilsētas izpētē, noslēgumā radot Liepājas pilsētvidē sakņotu vietas stāstu. Savukārt vēsturisko un mūsdienu kūrortpilsētas arhitektonisko ainavu palīdzēs izzināt arhitekte Gunta Šnipke, vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš un pilsētpētnieks Mārtiņš Eņģelis, bet ar kūrortpilsētas tradīcijām, nostāstiem un folkloru iepazīstinās tradicionālās kultūras pētniece Ieva Vītola un arheologs Juris Urtāns.
Vasaras skolā noslēgumā 25. augustā plkst. 10.00, Kūrmājas prospektā 13, Liepājā vasaras skolas dalībnieki iepazīstinās visus interesentus ar pētniecības un radošo darbu rezultātiem, savukārt plkst. 11.30 pilsētas iedzīvotāji un viesi aicināti piedalīties diskusijā “Liepāja: kūrorta vai kultūras pilsēta?”. Sarunā piedalīsies Liepājas pašvaldības nodibinājuma Liepāja 2027 valdes priekšsēdētāja Inta Šoriņa, Liepājas pilsētas galvenais arhitekts Uģis Kaugurs, Liepājas pašvaldības nodibinājuma Liepāja 2027 sabiedrisko attiecību un mārketinga vadītāja Zita Lazdāne, Liepājas Universitātes profesore Zanda Gūtmane un SIA “UPTK” projektu vadītājs Sandis Kirhners; diskusiju vadīs Dzintars Hmieļevskis.
Organizē: Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Latvijas Mākslas akadēmijas Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūts, Latvijas Kultūras akadēmija, Liepājas Universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju augstskola.
Vasaras skolas programmas veidotājas: Vasaras skolas programmas veido: dzīvesstāstu un mutvārdu vēstures eksperte, LU LFMI vadošā pētniece Dr.philol. Ieva Garda-Rozenberga, literatūrzinātniece un kritiķe, Liepājas Universitātes profesore Dr.philol. Zanda Gūtmane, arhitekte, dizainere un LMA pētniece, vairāku pilsētvides vasaras skolu veidotāja Mg.art. Dina Suhanova, LKA Kultūras un mākslu institūta tradicionālās kultūras un kultūrvēsturiskās ainavas pētniece Dr.art. Ieva Vītola.
Papildus informācija: Laine Kristberga, ideum@lulfmi.lv; tālr.: 28636034
Vasaras skola tiek rīkota ar Valsts pētījumu programmas projekta “IDEUM: Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide” (VPP-LETONIKA-2021/2-0008) atbalstu.