Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta vadošais pētnieks, valsts pētījuma programmas projekta "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide"/IDEUM galvenais izpildītājs, arheologs Juris Urtāns sagatavojis jaunu grāmatu "Latgales pilskalni un to folklora".
Grāmatā arheoloģiski aprakstīti pavisam 180 zināmie Latgales pilskalni. Par katru no pilskalniem apkopotas un publicētas arī pieejamās folkloras liecības – teikas un nostāsti. Kopumā izdevumā par Latgales pilskalniem ir savākti un apkopoti ap 400 folkloras teksti, kas ir visai atšķirīgi pēc to apjoma. Grāmatas sākumā lasāms Jura Urtāna sagatavots apjomīgs, monogrāfisks ievads, kurā analizētas un aprakstītas tādas tēmas kā pilskalnu pazīmes un verfikācija, pilskalnu atklāšana un apzināšana Latvijā un Latgalē, Latgales pilskalnu folklora. Latgales pilskalnu teiku datu kopa publicēta, respektējot latgaliešu valodas un izlokšņu savdabību.
Izdevums par Latgales pilskalniem un to folkloru sniedz jaunas, starpdisciplināras zināšanas par pilskalniem, kas ir vizuāli nozīmīgākais Latvijas arheoloģisko pieminekļu veids. “Pilskalniem ir ne tikai zinātniskās atslēgas nozīme kā arheoloģiskajiem izpētes objektiem, bet arī nozīme kultūrvēsturiskās ainavas izpētē, lokālās identitātes, vietas piederības un nacionālās pašapziņas veidošanā, tās attīstībā un stiprināšanā,” norāda Juris Urtāns.
Grāmatas sagatavošanu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds, izdošanu - Valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai" projekts "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide" / IDEUM (Nr. VPP-LETONIKA-2021/1-0008).
Comments